týden třicátý čtvrtý

POUTNÍ CESTA I POBŘEŽÍ SMRTI V GALÍCII

Den 232 | 5. 9. 2024

Večer přijíždíme na nejzápadnější výběžek Španělska, a tedy pravděpodobně i celé Evropy, i když to o svém výběžku tvrdí i Portugalsko. Pro mě za mě, je to tu taková krása, ať si jsou nejzápadnější prostě oba.

Ten ve španělské Galicii se nazývá Cabo de Finisterre. Pojmenovali ho tak už Římané, kteří si mysleli, že tady končí svět. Ono to tak taky dost vypadá. Konec útesů, a pak všude široširý Atlantský oceán. Tichý, a přitom hlasitý. Křišťálově čistý, a přitom hluboce temný.

Pobřeží se tu nazývá Costa de Morte, tedy pobřeží smrti. Zdejší útesy jsou tak rozdrobeny a přílivy a odlivy jsou tak odlišné, že tu nejedna posádka přišla o život. Postavili tu pak na každém kroku velké majáky, aby dostatečně včas lodní posádku upozornily. Maják na nejzápadnějším výběžku by měl o sobě dávat vědět až dlouhých 42 kilometrů.

Když jdeme spát, vidíme ho, jak lítá oblohou a svítí na plné pecky. Kromě toho je tu ale nádherné ticho a černočerná obloha, jaká umí být jen v přírodě, daleko od města. Hvězdy dnes ukazují jednu z nejhezčích show a z posledních letních sil je ještě vidět mléčná dráha. Michal navíc dokáže celou tu nádheru zachytit. A tak zas jednou máme hotel s miliony hvězd. A pak že nejlepší je ten pětihvězdičkovej.

Den 233 | 6. 9. 2024 

V noci nás několikrát vzbudí déšť-nedéšť, který vytrvale pokračuje v průběhu celého dne. Zataženo je tu skoro celou dobu, co jsme v severním Španělsku v blízkosti oceánu. Ale tady objevujeme další zajímavej přírodní jev.

Déšť-nedéšť. Normálně jste venku, je zataženo, dobrý. Bez jakéhokoli varování, pomalého rozpršení, začne pršet a vypadá to, že přišel přívalák. Prší třeba 2 minuty, nebo klidně 20 minut. A pak stejně ze vteřiny na vteřinu přestane. Jak mávnutím proutku. Žádný pozvolný přestávání. Prostě náhle je, a pak náhle není a ani kapka. Kdybych někomu řekla, že před minutou tu hrozně pršelo, asi by si klepal na čelo. Příroda je fascinující.

Každopádně je celý den zataženo, mlha, takže i když jsme na místě, kde to vypadá, že dál se už přepadává ze země, tak většinu dne není nic vidět. A tak aspoň celý den pracujeme a nemáme pocit, že nám něco utíká.

A pak večer - akorát na západ slunce sluníčko jemně vystrčí pár jemných paprsků skrz peřinu mraků. Hned všeho necháváme, víme už, že tady slunce dlouho nesvítí. A jdeme se projít na vyhlídku. Od majáku sem slyšíme hrát dudy, koukáme na nekonečno a ještě dál a čerpáme vitamíny D ze slunce.

Jak sluníčko rychle přišlo, tak zas odešlo. Podobně jako déšť, večer je pak mlha, že nevidíme procházet ani lidi, když jsou skoro u auta. Ale máme našeho hlídače Krakena, není se čeho bát.

Den 234 | 7. 9. 2024 

Ráno nás, trochu nečekaně na Galícii, probouzí sluníčko. Najednou to tu vypadá o dost jinak. Se sluníčkem a sobotou taky dorazilo dost lidí - většinou místní běhají a turisti s holemi vyrazili do kopců na výlet. Aspoň co dokážeme vypozorovat.

My se dnes pomalu přesouváme o pár městeček dál, tak srandujeme, že jsme tu zažili skoro všechna roční období. Před odjezdem ještě zajedeme na to nejnavštěvovanější místo na tomhle poloostrově - nejzápadnější maják na nejzápadnějším výběžku (Faro Finisterre) ve Španělsku. A nestíháme se divit, co je tu lidí.

My jsme strávili dva dny jen o dvě zatáčky vejš a byli jsme tam téměř sami, občas s nějakým zajícem nebo turistou na výšlapu. Není se čemu divit, pokud jste už na severu Španělsku a dokonce v Galícii, tohle místo zkrátka nevynecháte. Nejen že tu končí jedna z poutních cest, ale míří sem i spousta turistů na čumendu na nekonečnej oceán.

Co brázdíme Španělsko v dodávce mimo hlavní turistický oblasti u moře, potkáváme tak jedny Čechy nebo Slováky měsíčně. Tady si to vybereme asi na půl roku dopředu. Pak už si užíváme výhledy a mizíme.

Na další dny si volíme piknikový areál za malými vesničkami, kam vede cesta tak pro jedno auto, nejen mimo vesnice, ale i ve vesnici nevíme, co by se dělo, kdybychom potkali nějaké auto v úzkých uličkách. Občas máme problém projet sami, Michal staví na každý druhý křižovatce a zvažuje, do které zatáčky dodávku dokáže zlomit.

Odměnou nám je to, že na tohle místo by žádný karavan nedojel. I my to měli o chlup, takže přijíždíme jak do vlastního kempu. Večer dorazí akorát jeden rybář a v noci sousedi ze Švýcarska s menší dodávkou. V noci je tma, že by člověk brkl i o vlastní nohu, a tak vědomí sousedů docela vítáme.

Den 235 | 8. 9. 2024 

Dneska si užíváme volný areál, Kraken běhá na volno a blbneme skoro jak na zahradě. Občas sice odběhne najít nějakou kost po grilování, ale už jsme přestali bejt tak úzkoprsí a zvykli si, že mu taková kost neuškodí. Není to přece kříženec vlka jen tak pro nic za nic.

Míša vytáhne prut a jde hledat žížaly, u toho být nemusím. Míša je většinou hodnej a říká, ať se nekoukám. Občas ale taky umí mi mávat slimákem před obličejem jakože sranda. Jedinej, kdo se tomu ale směje, je on sám. Ale i když mám ze slimáků i žížal fóbii a když se někde vyrojej, tak mě poznáte podle hlavy zapíchnutý do chodníku a nevidím, neslyším; tak tuhle Michalovu hravou vlastnost a zlobení miluji. Jedno z největších umění v životě je zůstat hravej i v dospělosti.

Den strávíme prací a večer se pak po době rozhodneme kouknout na nějakej film. Data tu spíš nejsou, než jsou, takže saháme do databáze, kterou jsem postahovala. To znamená, že máme na výběr mezi válečnými a cestovatelskými filmy podle skutečných událostí, všechny dost drama.

Vyberu Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny a nelituju toho ani ve čtyři ráno, když pořád nemůžu usnout! Strachy i obdivem. Je to natočené podle Desmonda Dosse, který narukuje do 2. světové války bránit svoji zemi jako zdravotník. Jediné, co odmítne, je mít zbraň, což se úplně nesetkává s pochopením. Nakonec jeho rota jde do šílené války o Okinawu na 120 metrů vysoký útes. A i bez zbraně dokáže zachránit 75 vojákům život! MI-LU-JU! Podle skutečného příběhu! Musíš to vidět, fakt že jo. Jen malá rada - pusť si to dřív než v deset večer!

Den 236 | 9. 9. 2024 

Vyrážíme na návštěvu do hlavního města Společenství Galície, kterým je jedno z nejznámějších měst ve Španělsku vůbec - Santiago de Compostela. Je to tím, že známé poutní cesty, které v severním Španělsku chodí poutníci už celá staletí, často končí právě tady. Konkrétně před katedrálou v Santiagu, která se považuje za jedno z nejsvatějších míst.

I když tušíme, že tam bude kotel lidí, musíme to taky vidět! Nakonec to je ale na tak oblíbené místo dobře zorganizované. Zaparkujeme zdarma necelé 2 km od katedrály blízko studentských kolejí. Na hlavním náměstí katedrály a muzea jsou zakázané prodejní stánky, takže je tam dost prostoru pro turisty i poutníky. Obchody jsou pak kamenné v uličkách okolo. Je jich tu dostatek, stejně jako kaváren a restaurací, takže žádné velké tlačenice. Pokud jste zvládli centrum Prahy, tohle bude spíš taková klidnější procházka.

Samotná katedrála je krásná. Není souměrná, na což nejsme moc zvyklí. Ale je to své, a i proto tak boží. I s několika stovkami lidí na náměstí na vás ta katedrála zkrátka dýchne. Zklidní vás a promlouvá k vám. Pokud to chcete slyšet. Pokud ne, můžete si dát výborný kafe s typickým dortíčkem Santiago z mandlí (tarta de Santiago) nebo koupit krásnej klobouček a poslechnout si u toho zvony. Spokojení budete taky.

Večer přijíždíme vedle starého (a pravděpodobně) nepoužívaného kostelu, kde teče snad ten nejtenčí čůrek vody z pramene. Je ale výborná, takže nám to stojí za to, abychom u ní vystáli pár důlku a doplnili pitnou vodu. Pitná a přitom chutná voda není ve Španělsku bohužel taková samozřejmost jako v Česku. A že já piju kohoutkovou vodu jakože lautr všude.

Bohužel jsme ale zjistili, když jsme tu byli v zimě, že nejde jenom o chuť, ale některé ty vody opravdu nejsou pro nás nejlepší, i když jsou jako pitné označovány. Kraken měl často průjmík a furt jsme měnili stravu a nemohli přijít na to, co mu nedělá dobře. Při bydlení v dodávce, bytí na sluníčku a nekonečným kodrcání bylo tolik proměnných, že jsme na to furt nemohli přijít. A pak stačilo odjet ze Španělska a rázem to skončilo.

Takže už si na vodu dáváme pozor, doplňujeme ji jen v přírodě, kde je označená jako pitná. Mezi paneláky ani na výlevkách už nebereme. A funguje to, všichni jsme zdraví a naše střeva taky! 🙂

Večer jsme už unavení z dnešního bloudění po Santiagu. Já ještě párkrát zaregistruji projít paní s kosou, která mě prvně nepozdraví a podruhé se nám se zájmem kouká do auta, což mě teda moc neuklidní. Tak si říkám, že nejdu spát, dokud ji neuvidím jít domů, ale nakonec mě únava přemluví a zapomenu na všechny horory a dokonce usnu. Tak všem dobrou noc!

Den 237 | 10. 9. 2024 

A dobré ráno! Probouzíme se vedle starého kostelíku, kde to vypadá jak na konci světa - slušně řečeno. Akorát jak tu včera večer byl klid a projela asi dvě auta, tak dnes sice osobní auta pořád nejezdí, za to jezdí jeden naloženej kamion za druhým. Vypadá to, že tu kousek bude kamenolom a jezděj v takovým frmolu, že se potkávaj i v protisměru. Ale to nevadí, aspoň nás to brzo vytáhne z postele.

I když o to se už postaral jeden místní pán, co na nás troubí. Takovýhle hrdiny už jsme potkali, většinou ale na Sardinii nebo přímo v Itálii. Troubí na zavřené dodávky, protože si myslí, že uvnitř spíte, tak aby vás probudili. Tady je to premiéra. Ale prostě - na pitomce narazíte všude. Když dodávku otevřeme dokořán, je po hrdinech. Nikdo už netroubí.

Kolem potkáváme ťapat poutníky (peregrinos), kterým do cíle do Santiaga de Compostela zbývá 16 km a pár drobnejch. Jak nám prozradí ukazatel cesty. Představujeme si, jak celé to camino jdeme pěšky a srandujeme, že je to vlastně taková šipkovaná a že bychom šli hned. Akorát bychom si vybrali nějakou trasu, která není tolik oblíbená. A nevede tolika městy. Když by člověk chtěl celý dny chodit jen sám se sebou a svojí hlavou, spíš se vidím někde v přírodě. Ale víme, že tady je té přírody taky obrovskej kus a celá ta myšlenka se nám ohromně líbí.

Pak už pomalu vyrážíme. Dneska nemáme žádné výletění. Jen chceme vše doplnit a zajet na výlevku kousek od města Cotelas, kde mají být záchodky a sprchy, dokonce prej s teplou vodou!

Na nákupu zajedeme vyzkoušet místní galicijský supermarket GADIS, trochu dražší, než jsme zvykli z naší oblíbený Mercadony nebo Lidlu, kterej je dobrej všude. Uděláme si Vánoce, protože objevíme filtrační konvici na vodu a náhodně i skládací kyblíček, kterej jakoby se do dodávky narodil. Budeme moct prát prádlo i mýt nádobí hned o level vejš. A přitom taková blbost. 🙂

Výlevka má opravdu teplé sprchy. Mně sice teče teplá tak napůl, ale i to je bájo. A nádobí jdu umejt do keramického umyvadla a pěnu pak opláchnu pod tekoucí vodou? Jakože cože? Bylo to báječný. Příště už tak plýtvat nebudu, slibuju!

Dny 238 | 11. 9. 2024

Nemůže být jednodušší ráno než na výlevce s elektřinou a záchodky, areál je navíc i oplocený. Kdyby tu nebyl jiný pejsek kluk, tak má Kraken dokonce svobodu. Ale i tak je plot super, protože nemusíme řešit kolemjdoucí pejsky na procházce. A lidi ostatně taky, ten náš Kraken je kluk zvědavej.

Míša dělá k snídani palačinky a jde s mixérem k elektřině a užívá si tu jednoduchost. Až my jednou budeme mít zase dřez, elektřinu a takový blbosti, to bude pohoda.

A hlavně doufám, že nám ta vděčnost za ten komfort vydrží hooodně dlouho. I když na komfort se zvyká snadno, já vím.

Buďte s námi na cestách!