Ráno se budíme v horách kousek od monumentu osvobození. Noc byla konečně trochu chladná (rozuměj asi 17 stupňů, ale to je tady obr paráda). Většinou se ještě ve 23:00 nedá skoro nic dělat, všechnu energii spotřebujeme v tom horku jen na procházky s pejskem, zajištění spaní, sehnání vody a dalších věcí, které na bydlení v dodávce potřebujete.
Celou noc jsme tu sami a ráno projdou akorát jedni sympatičtí hikeři, zjišťujeme, že jdou známej bulharskej track, kterej vede od hranic se Srbskem až k Černému moři. Jsou 20 dní na cestě, ale spěchají, takže pozvání na kafe odmítnou. Teda odmítne pán, paní si posteskne, že je “coffee person”.
Za chvíli vyrážíme i my, pomalu míříme z Bulharska do Rumunska, dnes jedeme k jeskyni Devetaveshka cave. Cesta nejde moc podle plánu, opět všude rozmr*aná silnice (přísahám, že to slušněji říct nejde), takže trvá déle a do toho se pečeme skoro zaživa. Unavení a hladoví si dáváme zastávku ve městě Lovech a nakonec se rozhodujeme skočit na oběd. Čím víc je to náročné, tím víc je potřeba si to zpříjemnit.
Takže ochutnáme místní jídlo z Bulharska a pochutnáme si na všem: - tarator - studená okurková polévka s jogurtem, - kuřecí vývar, který Michal zhodnotí jako nejlepší, který kdy jedl, - kebapče - grilované mleté maso na tyčce ochucené na mnoha způsobů a - tradiční farmářský salát se zeleninou a sýrem, vajíčkem i trochou šunky.
Bohužel se to zase neobejde bez pištění a mlaskání na Krakena, tentokrát od servírky. Kraken zareaguje a jde k ní, my hned hlásíme, že je hodnej a může si ho pohladit. To už ale servírku nezajímá, s dalším vískotem odběhne dozadu. Ale fotku z dálky bez zeptání si udělá. Zhruba jako tisíc lidí před ní za poslední měsíce. Kraken těmhle lidem vůbec nerozumí - mlaskají na něj, a pak ho nechtějí. Je mi to tak líto, Krakene. Sem tam tady potkáme lidi, kteří mají pejsky rádi opravdově, ale většinou ne.
Večer přijíždíme k jeskyni Devetaveska, kde je to výheň, začátkem července už žádná tráva, jen vysušené seno (nebo sláma? Pořád si to pletu.:). V noci vyli lišky na dobrou noc. Zní to jak roztomilí malí vlčíci. Přemýšlím, že když vlci vijou, co dělaj lišky? Jediná “správná” odpověď, co nás napadne, je: Vlci vijou, lišky lijou.
Den 170 | 5. 7. 2024
Ráno vstáváme brzy, protože se chceme jít podívat do jeskyně ještě před otevíračkou, ať může jít Kraken s námi (a my nemusíme nic platit, ehm). Zjišťujeme ale, že jsou tu hlídači nonstop, i tak nás ale pustí dovnitř před otevírací dobou i s pejskem, tak jsme tu úplně sami. Vstup nás vychází jen na 3 eura (75 Kč) za všechny, tak to by byla ostuda spíš to nezaplatit.
Devetashka cave je 1 ze 3 nejdůležitějších míst pro habitat netopýrů v Bulharsku. Je jich tu 15 druhů a jejich počet se pohybuje mezi 10 000 a 35 000. Jeskyně v minulosti sloužila jako sklad paliva, který si tam zřídili komunisti. Dodnes jsou vidět základy kruhových staveb, kde se munice pravděpodobně nacházely. Žádné informace na cedulích tu bohužel nejsou a když nějaké jsou, tak jsou pouze v bulharštině.
V jeskyni jsou i zakázané prostory se závorami, jedná se o ložnice netopýrů, tak abychom je nerušili a oni si tu mohli v klidu žít. Kdyby vám nedošlo, co se za závorou nachází, tak vás upozorní jemný zápach, který je cítit více a více, čím blíže k závoře jste. Na záchod choděj i netopýři, a když jich je kolem 30 000, tak už to na nějakej bobeček vydá.
Jeskyně byla bohužel poslední dobrá věc, co nás ten den potkala. Nebyl to nejhorší den, co jsme na cestách zažili, ale do nějaký desítky by se asi vešel.
Kvůli teplu se rozhodneme znovu vydat do hor, nejbližší jsou Karpaty v Rumunsku, a tak jedem. Po cestě potkáváme vesnici, která vypadá jak Hostivice ze Slunce, seno před 40 lety. Užíváme si to, dokud náhle neskončí silnice a dál se pokračuje trávou v poli. Oukej, tudy cesta s naší dodávkou s nízkým podvozkem nepovede. A tak bloudíme, hledáme silnici naživo i v mapách, až už si říkáme, že se snad budeme muset vrátit, odkud jsme přijeli a celé to objet velkým obloukem. Nakonec nacházíme jednu jedinou asfaltku z vesnice zhruba naším směrem a dírama se dokodrcáme na žlutou silnici a směle jedeme dál do Rumunska.
Hranice Bulharska a Rumunska odděluje řeka Dunaj, takže při přechodu do druhého státu buď jedete trajektem nebo přes most. Vybrali jsme trajekt - bude to větší dobrodružství a Michal někde četl, že to je hrozně levný. Ověřit si, kolik doopravdy stojí, nás napadne, až když ujedeme asi 150 km, což na bulharských silnicích ve spalujícím vedru je tak maximum pohodlné cesty s pejskem za den. Zjišťuji, že stojí kolem 40 eur. Oukej, tak to asi ne, zastavujeme, zkoumáme to ze všech úhlů. Jsme naštvaní a měníme cestu k jinému přechodu hranic, která nám jen na cestě po Bulharsku přidá 130 km.
Původně jsme si mysleli, že ve 12 už budeme jíst v Rumunsku, ale dnešek s námi měl očividně jiné plány. Po skoro 4hodinové cestě stavíme kdekoli na jakékoli jídlo. Potkáváme restauraci a motorest naproti sobě. V restauraci plno, tam s Krakenem ani nezkoušíme jít.
Většinou nás tu nechají sedět s pejskem venku někde na kraji, když zrovna nejsou lidi. Jdeme rovnou do motorestu, co na tom, že tu očividně ani v poledne nikdo z místních nejí. Michal si dává kefty s hranolkami, což je grilované mleté maso, tentokrát ale ve tvaru karbanátku. Já si dávám šopský salát, což je mimochodem národní jídlo Bulharska, který vymysleli na soutěži, která měla přímo za cíl vymyslet národní salát.
Michal se jde projít s pejskem, když se vrací, tak Krakenovi teče z nosu proud temně rudé krve a Michal se mu snaží zastavit krvácení ubrousky ze stolu. Když nos přestane krvácet, ještě si “odplivne” pár krvavých slin, nos vydezinfikujeme a Krakenka řádně pomazlíme. Nebudete věřit, co se stalo. Napadla ho kočka.
Našeho Krakena, kterýho musíme furt hlídat, aby nějakou kočku neprohnal. Čuchal u stromu a najednou objevil kočku, která na něj začala vrčet, Kraken zůstal stát, ale i to se jí nelíbilo a skočila na něj. Všechna očkování máme v pořádku, tak nadechnout a jedeme dál. Zranění z ulice má Kraken při životě v dodávce na balkáně už pěkný seznam. Tentokrát je v tom ale nevinně.
Vyrážíme dál směr Rumunsko. Pár kilometrů před hranicemi nás staví policie. Prý máme zaplatit pokutu 35 eur za nepořízení dálniční a silniční známky. Podívám se na silnici, po které jedeme a po který bychom radši nejeli, protože začíná vypadat jak tankodrom a nechce se mi tomu věřit. Hrdě Míšovi vysvětluji, že to špatně chápe, protože tohle přece není dálnice ani silnice, za kterou se platí.
Bohužel zjišťuji, že jediná, kdo to tady nechápe, jsem já. Policajti nám ukazují asi 6 dalších fotek, kde jsme prý jeli bez placení. A já myslela, že jsme na dálnici ani nebyli. Navíc jezdíme přes mapy.cz bez placených úseků. V Bulharsku ale takový úseky prakticky neexistují. Když to nezaplatíme jim, tak na hranicích mají další kontrolu, takže bez zaplacení pokuty vás z Bulharska prostě nepustí.
Dobře, je to naše blbost, že jsme si nezjistili, že v Bulharsku se platí za většinu silnic a nekoupili jsme si lístek. Ale že bych viděla nějaké upozornění, si nevybavuji nebo že by ty silnice vypadaly tak, že by se za něj mělo platit, to také ne. Ale chápu - jinej kraj, jinej mrav. V každém státě to mají zkrátka jinak.
Stejně se nemůžu zbavit pocitu, že to mají tak trochu schválně. Na hranicích Bulharska nekontrolují občanky ani pasy žádným vozidlům, včetně těch mimoevropských. Za to tam jsou obrovské brány na kontrolu silničních známek. Tipuji, že to docela může vylepšit státní rozpočet. A přitom taková blbost.
Rumunsko - nové dobrodružství čeká. Já jsem tu poprvé, Míša to tu loni projel na motorce, tak nám to letos s Krakenem trochu ukáže. Chceme ještě ujet, co to dá, protože teplotní mapa ukazuje celý spodek Rumunska jako tak trochu saharu, teploty lítaj na 37 stupňů ve stínu. Na sluníčku je 45 stupňů v sedm ráno.
Od začátku Rumunska je hned vidět výrazně vyšší počet potulných pejsků. Lehávají většinou na krajích silnice, šťastnější si najdou chládek ve stínu stromu. Je to zase těžký pohled, cítím, jak mi je hned zase smutněji. Nakoupené granulky máme, tak jim aspoň budeme dělat trochu lepší den s plným žaludkem.
Na noc přijíždíme na louku u řeky, dusno by se dalo krájet, ale zítra už snad bude lépe. Vaříme k večeři poslední zásoby, jsme tak unavení, že se ani jednomu nechce jít vylít ani blbou vodu z těstovin. Kolem prochází pán se stádem oveček, pár kozičkama a dokonce oslíkem a pejskem. Rukama nohama pochopíme, že nás prosí o vodu, doplníme mu vše, co má a míří se svým zvířectvem dál.
Večer to ještě vypadá, že přijedou Slováci, se kterými se Michal na Transfagaraši minulý rok potkal na motorkách. Kolem deváté večer nemohou najít ubytování, říkáme, že jestli mají stan, je tu rovná louka. Jídlo nám už sice skoro došlo, ale co máme, rádi dáme, vodu také máme, stejně tak možnost nabít telefony. Ptají se, jestli je to bezpečné. Jediné, co tu hrozí, že tě ráno vzbudí ovečky. Rozmýšlejí se, stany sice mají, ale nakonec volají přítelkyni na Slovensko, která jim najde ubytování v bytě s bazénem. Škoda. My jdeme konečně všichni tři zaslouženě odpočívat.
Den 171 | 6. 7. 2024
Ráno na louce probíhá podle představ. Vylezeme a po chvíli přichází opět stádo zvířátek se stejným pasáčkem jako včera. Pán si přijde zase pro vodu, nabízím mu větší láhev, kterou jsem včera nemohla najít. Rád ji přijímá a děkuje. Pak nám posunkama řekne, abychom vyndali telefon s překladačem, že nám chce něco říct. Nejprve poděkuje za vodu, pak nás požádá, jestli bychom mu nemohli dát ještě 30 RON (150 Kč), že by měl i na džus. Vysvětlujeme, že nemáme ani jedinou bankovku v jejich měně, protože jsme dorazili včera, pán se tedy loučí a jde se zvířátkama toulat. Krásná, ale úmorná práce v těch horkách, která tu panují.
Sami dnes chceme vyrazit do hor a snad teplu trochu ujet. Jedeme nejprve do města zařídit vše, co potřebujeme. Hlavně sehnat pitnou vodu z nějaké studánky a nakoupit zásoby.
S plnou polní už vyjíždíme na Transfagaraš, kde plánujeme teď po náročných dnech doplnit trochu síly.
Na Transfagaraši mají být medvědi, zatím ale žádné nepotkáváme. Těsně před horami nacházíme místo u řeky, je tu asi 600 m n. m. Po pár hodinách ale zjišťujeme, že je pořád takové teplo, že nás nepřestane bolet ani hlava. Takže zase měníme plány a zítra ráno vyrážíme vejš do hor.
Den 172 | 7. 7. 2024
Ráno nás probouzí sluníčko, tak nás aspoň vyžene z postele dřív, poklidíme a jedeme vstříc proslulému Transfagaraši, kam každoročně zavítá snad polovina Evropy. Nebo aspoň polovina Česka, jak za chvíli zjišťujeme.
Než zmizíme úplně do hor, hledáme obchůdek, kde bychom mohli sehnat mražené maso pro Krakena, ať můžeme být v horách co nejdéle. Na druhý pokus se nám podaří sehnat, a protože je tu maso dost levné, tak i tady v úpatí hor je za dobrou cenu.
Pak už se před námi rozprostírají kouzelné zatáčky a ještě kouzelnější hory. Po chvíli začne nejprve Michalův telefon, pak i můj, vydávat hlasité výstražné zvuky a na hlavní obrazovku vyskočí upozornění ohledně medvědů v naší blízkosti. Obsahuje informace o tom, jak se máme držet dál pro naši bezpečnost a nekrmit je, to zase pro jejich bezpečnost.
Začátek Transfagaraše (pro nás z jihu na sever) jsou samý stánky, turisti a restaurace. To není nic pro nás a jsme trochu vyvedeni z míry, jak je tu narváno. Michal tu byl minulý rok jen o týden dřív a pamatuje si to jinak. Tak možná je to začátkem prázdnin. Také letos roztál sníh na silnicích dřív a Transfagaraš tak dřív otevřeli. Běžně je průjezdný jen cca 3 měsíce v roce. Minulý rok na něm byl Michal asi druhý den po otevření.
Po výstražném upozornění prakticky hned vedle silnice za jízdy potkáváme medvěda. Myje si kulky a aut si vůbec nevšímá. Můj první medvěd žijící ve volné v přírodě. Michal tu byl loni, takže se už s pár medvědy seznámil. Medvěda potkáváme ještě jednoho, když nabíráme vodu, v zatáčce začnou zastavovat auta. Docela rychle se tu zžijeme a dojde nám, že kolona aut znamená, že se fotí medvěd z auta.
My jsme dost opatrní a nenapadne nás si jít s medvědem udělat selfie. (I když nenechte se mást, ta selfie jsou také z dost velké vzdálenosti, jen je to dobrý úhel, to totiž pak u silných řečí líp vypadá, žejo.) Pak pozoruji Rumuny, jak se chovají a normálně se tu prochází s dětmi a očividně pár desítek metrů považují za bezpečnou vzdálenost. Pár lidí mu hodí něco k jídlu. Když toho má medvěd dost (nebo je dost najedenej - ach jo), tak si podél silnice odcupitá zpátky do lesa.
My vyrážíme vejš a vejš a zjišťujeme, že je všude plno. Po omrknutí pár míst a zjištění, že na mnoha místech se tu smí stát jen přes den, se vracíme na malé odpočívadlo, kde přespíme. Je logické, že v noci se tu v přírodě být nemá, ať dopřejeme přírodě a zvířátkům dostatek klidu. Potěší nás, že tu v noci nesvítí vůbec žádná lampa, ani na silnici.
Nebudu lhát, je to trochu i děsivé, obzvlášť jít v té tmě uprostřed divoké přírody na záchod. Blíž k autu jsem asi ještě nečůrala. A je mi fuk, že logicky je tu téměř na vrcholku pro medvídky už moc nehostinné prostředí. Černočerná tma na Transfagaraši je zkrátka zážitek!
Den 173 | 8. 7. 2024
Po dlouhé době nás nebudí sluníčko a vstáváme sami kolem osmé hodiny vyspaní do růžova. Je to paráda, v noci bylo venku asi 11 stupňů.
Poučeni z předchozích dnů plných horka, kterých vůbec nebylo asi 90 v řadě (nevěřím tomu!), se rozhodujeme, že jen přejedeme na jiné odpočívadlo do stínu a nehneme se odtud, dokud tu ten krásný stín a chlad bude.
Před polednem pak vyrážíme na vršek Transfagaraše, kde se před tunelem zařadíme do kolony aut. Po chvíli zjišťujeme, že se nejedná tak úplně o kolonu. Auta z protějšího směru totiž jezdí normálně bez omezení, tak to snad s trochou čekání půjde. Vidíme vylézat Rumuny z auta, aby zjistili, o co jde. Pak je vidíme trochu rozhazovat rukama a lamentovat. Tak to nevypadá dobře.
Michal jde také obhlídnout situaci, pořád je pozitivní. Zavřený to přece být nemůže, vždyť auta pořád jezdí! Když se dostanou oni sem, proč bychom my nemohli tam!
Zjišťujeme, že tahle logika tu bohužel neplatí. Právě začal cyklistický závod přes celý Transfagaraš a aby byl průjezd tunelem bezpečný, rozhodli se uzavřít ho jedním směrem kompletně až do večera. Chápete? Jakože třeba semafor a střídání směru nebo dva lidi, kteří tam stejně stojej, by mohli mít jen vysílačku? Asi to bude takhle jednodušší, tak my se otáčíme a vracíme se na naše spací místo. Stejně se nám tam moc líbilo, tak co už.
Bohužel je k tomu nenapadlo někde dát upozornění a podle aut, která se neustále vracejí a hledají místo na parkování, to neudělají ani do večera. Už zvažujeme, jestli napíšeme ceduli, ať lidi nejezdí do těch kopců zbytečně. Pak ale to dvěma z nich řekněme - jedni jedou na turistiku, tak je to nezajímá, druzí motorkáři z Čech zas chtějí dojet prostě nahoru. Tak přestaneme bejt zbytečně aktivní a místo toho jdeme aktivně pracovat na naše notebooky.
Večer se nám podaří na druhý pokus úspěšně projet tunelem na druhou stranu, kde jsem já znova překvapená, jak to tu vypadá. Doslova turistický ráj. Takový množství lidí, že bych si myslela, že se sem ani nenarvou. Jezdí jeden zájezd turistů za druhým. A do toho tu je snad stovka stánků.
Ale je to taky nádhera, krásné jezírko. A pane bože, ty výhledy! Přesně proto tady všichni jsme. A sakra, že to za to stojí. Vylezeme s Míšou a Krakenem na kopeček, kde si sedneme a koukáme na desítky zakroucených zatáček a ještě víc nádherných hor. Pak si skočíme pro výbornej trdelník, kterej sice stojí v přepočtu 125 Kč, ale je tak obří, že se i Míša o něj (skoro) dobrovolně podělí.
Když se Míša s Krakenem jdou projít do kopečka po skalách, narazí na lišku, která nebojácně chrání svá mláďátka. Tak to máme dneska komplet asi všechno, co nám Transfagaraš nabízí. Dneska se v noci nebojím medvědů, na to je tu dost lidí a hluku. Za to liščích očí, které se na mě zablesknou asi metr ode mě, když zrovna čůrám, se dost leknu. Michal je dál a ještě při čůrání stojí, takže dělá hrdinu a směje se. Když pak na mě liška zavřeští, jsem ráda, že už jsem čůrala. Mluvím na ni klidným hlasem, aby se mě nebála. A pak už radši utíkám do bezpečí auta.
Den 174 | 9. 7. 2024
Probouzíme se na vrcholku Transfagaraše v improvizovaném kempíku. Jediné neplacené místo a také asi jediná možnost, kde stát přes noc tady nahoře. Ale je to tu super! Pokud někdo chcete, pošleme GPS. 🙂
Ještě než dorazí autobusy s turisty, nafukuje Michal packraft a jde s ním na místní jezero. Asi pár lidem zkazí fotku křišťálové vody pod horou, včera se tu fotili dva svatební páry. Ale tak dobrej fotograf má umět retušovat. A Michal si to užije!
Než odjedeme, skočíme ještě jednou pro ten výborný trdelník. Po cestě dolů si užíváme výhledy na zakroucené silnice vyhlášené snad po celém světě, minimálně po Evropě. Ale natáčeli tu i kluci z Top Gearu, učarovaní z toho byli podobně jako my teď.
V horách je o kus lépe než dole, tak i když už musíme jet, plánujeme den strávit ještě v podhoří. Stavíme na jednom z mnoha odpočívadel a sjedeme autem rovnou k řece, kde nikdo není. To jsme ale netušili, co rozpoutáme.
Najednou staví jedno auto, druhé, a protože tu je docela provoz, z nenadání tu je deset aut, která se už dávno nevejdou na odpočívadlo a stojí podél silnice. Vylezou z auta a jdou se podívat k nám dolů k řece. Očividně jsme rozpoutali lavinovou zvědavost - “tady stojí hodně aut, tady asi něco bude”. A tak se z klidného odpoledne staneme trochu atrakcí, kdy všichni nakukují dovnitř, kdo tu u té řeky bydlí.
Kromě lidí se na nás dojdou podívat i horský pejsci, co tu venku sami žijí. Srdce se nám zase rozpadá. Jsou vysocí do půlky pasu, packu mají velkou jako my dlaň, hlavu jako kůň. Když k nim člověk s respektem přijde a je na ně chvíli hodnej, proměněj se v hravá štěňátka. Jdeme jim dát granulky a pomazlit, co se do nich vejde a co stihneme za tu chvilku předat. Jeden mě pak nechce ani pustit zpátky do auta za našim Krakenem. Vždycky si mi stoupne do cesty a opře se o mně, abych si s ním šla ještě hrát. Moc bych si přála, aby se tu situace s pejsky vyřešila. Aby se zajistila kastrace, aby se dál nerozmnožovali pejsci, o které se tu nikdo bohužel moc nestará. A hlavně aby našli milující domov, zasloužili by si to.
Když večer sjedeme z Transfagaraše, udeří nás realita - dusno a vedro. Nacházíme místo u řeky na vyschlé louce, kde přečkáme noc.
Den 175 | 10. 7. 2024
Sluníčko mě něžně probudí chvíli po šesté. Ještě se snažím trochu převalovat, ale čůrání a potřeba vzduchu mě rychle vyžene. Kdyby někomu nešlo vstávat v létě do práce, může zkusit bydlet v autě, ušetří za pronájem a i za telefon s budíkem. A ještě bude vstávat přirozeně.
Já nejsem zrovna vstávací královna (Michal by to popsal asi o dost odvážněji:), ale tady v dodávce déle spát nevydržím ani já. Ale miluju to tu od začátku do konce!
Jednoduché to není, člověk to prostě musí milovat, aby některé věci dokázal neustále skousávat. Nám to ale za všechnu tu svobodu, kterou cítíme hmatem i ve vzduchu, stojí maximálně.
Chystáme se pokoupit vše, co potřebujeme (od chybějící stoličky přes krabici na Krakenovo maso, vodu až po naše jídlo), schovat se přes den k řece do lesa a na večer přejet k pyramidám.
Vyjíždíme před osmou a už se člověk potí, jen sedí. Já to nechápu, co to tu je za klima. V životě mě nenapadlo, že Bulharsko a Rumunsko bude takhle teplé. Táhne se tu od Turecka teplotní vlna a už je to tak daleko od oceánu i moře, které by to ochlazovaly, že je to prostě šílené. Prý si rumunští zemědělci už nepokládají otázku, zda jim jejich obživa zanikne. Zůstala jen otázka, kdy to bude.
Míříme rovnou do Lidlu, kde se Michal s Krakenem vysmaží i ve stínu při čekání na mě. Pak rychle oběhnout pár obchodů a sehnat stoličku, kterou kupujeme už potřetí za půl roku. Naše statistika je zatím taková - 2x zapomenuta, 1x ukradena. Jediný, co seženeme, je dětská nízká stolička do koupelny pro děťátka, aby dosáhly do umyvadla. Nevadí, bereme ji, uvidíme, dokdy vydrží. Snad chvíli jo, ať to vydrží i naše kolena. Na benzince se domluvíme a načepujeme u nich vodu a už hurá k řece.
Mapa nás navádí sjet z dálnice na prašnou cestu v poli, oukej, zkusíme to, to už nás nemůže zastavit. Zastavit nás ale může most do výšky 2 metrů. Aha, tak prašná cesta kukuřicí ještě jednou v opačném směru. Nakonec to vypadá, že jen mapy neodhadly cestu a nejedeme do zas až takový zapomenutý vesničky. Do cíle se dostáváme v pohodě jinou trasou.
U řeky je tak krásně, že se tu rozhodneme zůstat. Je to asi nejstinnější a nejchladnější místo široko daleko, a i tak si Michal jde sednout na židličku do proudu řeky. Přejíždět kamkoli jinam nemá cenu.
Tak kempíme a Michal využívá řeku podruhé a krásně nám uklidí celé auto. Já dělám, že psaní je také práce a pracuji a asi osmnáctkrát mu poděkuji.