Oslava hrdinského varšavského povstání v polsku

Varšava je krásné město, které vás překvapí svou různorodostí i globálností. Na jednu stranu obrovské moderní mrakodrapy, zároveň v centru krásný zelený park.

My jsme do Varšavy nejeli za památkami, ale za oslavou jedné konkrétní události, která se zapsala do historie, jedná se o Varšavské povstání.

Den třetí | 1. 8. 2022

Povstání, které začalo přesně 1. 8. 1944 v 17:00 a přesně v tuto hodinu a minutu se tu každoročně konají velké oslavy, kam se sjíždějí obyvatelé z celé země.

Za 2. světové války byla Varšava okupována Němci, kteří ve městě udělali židovská ghetta. Ve Varšavě postavili obrovskou zeď, kterou nechali postavit židy, a pak je za ni schovali a nepouštěli je ven.

Dnes tuto zeď můžeme znát pod názvem "The Wall" a ve Varšavě lze nalézt ještě kousek té původní zdi. My jsme se na ni šli podívat, a i když jediný zachovalý kus zdi, který existuje, se nachází uprostřed obydlených bytovek, přijdete ke zdi, která vám vezme slova z úst. Zkrátka vás hned vtáhne do historie. Do toho utrpení, kteří tu lidi museli zažívat. Zeď je velmi vysoká.

Není náhoda, že se dochoval zrovna tento kousek, staral se o ni dlouhá léta jeden muž, který tady v tom bloku bydlel. Dnes pán už dělá laskavosti na jiném světě a má tu také svou památeční desku.

Kde se vzalo Varšavské povstání? 

Varšavské povstání bylo ozbrojené povstání zorganizované místním obyvatelstvem proti Němcům, kteří Varšavu okupovali. Jeho účelem bylo osvobodit Varšavu ještě před příchodem Rudé armády, a pak stanovit fungující vládu a vzít si Polsko zpět.

Povstání Němce velmi zaskočilo, a i když měli velikou převahu (vycvičená, ozbrojená, velká armáda), Polákům se dařilo o své město bojovat neuvěřitelných 63 dní, za což si vysloužili uznání po celém světě. Nakonec je ale Němci přemohli a 2. října opět převzali moc nad jimi okupovanou Varšavou.

Dnes se tu každoročně konají oslavy na připomínku této událost. V 17:00 se s trochou nadsázky zastavila celá Varšava. Tohle krásné, obrovské město všeho nechalo a šlo si připomenout Varšavské povstání. Policie zatarasila několikaproudé silnice a ze všech stran se sjížděla historická auta po tramvajových pásech. Zapalovali se dýmovnice v barvách vlajky Polska - červené a bílé. Připomínali si toto hrdinské povstání.

I dnes, když o tom píšu, mám slzy v očích - takhle silný zážitek to byl. Husinu jsme měli my i místní. Ve vzduchu byla cítit laskavost, pokora, vděčnost a hrdost za postavení se za správnou věc.

Pokud můžete, jeďte se tam příštího 1. srpna podívat, bude to stát za to.