Dneska máme na nás trochu netradičně jasnej cíl. Je jím městečko Zumaia a útesy, které jsou verikálně vrstvené. Svým uspořádáním jsou trochu podobné Panské skále známé z českých pohádek. Horniny jsou ve skále navrstvené zkrátka naopak, než jsme zvyklí a než příroda i fyzika praví.
Než se tam ale dostaneme, svezeme se přes řeku místním přívozem. Řeka jde obejít i přes most, ale plavbu zkrátka milujeme. Stojí navíc 55 centů, takže asi 13 Kč na osobu. A i našeho velkýho pejska pouští zdarma. Pro Krakena navíc výborná socializace - vejít se na malou lodičku s 20 lidma a nevyhánět je z jejich místa. Zvládne to úplně na výbornou, užívá si pozornosti i plavby. Zpátky pak volíme procházku přes most parkem, která je taky super. Na to, jak je to tu vyhlášený, to je s turisty dobře zvládnuté.
Po cestě k útesům, které leží hned vedle pláže, potkáváme lidi v neoprenech se surfama. Buď si jdou na pláž zaplavat, na kafíčko nebo zasurfovat. Místo stánků se suvenýry, jsou tu stánky nabízející školu surfu. Na pláž klasicky nemůžou pejsci, ale to nevadí, útesy jsou bokem. Tak se po nich jdeme kousek projít, ať tu jsme sami, Krakenek může být na volno a my si užívat útesy a výhledy na moře.
Po chvíli si všimneme, že se útesy nějak začínaj zalévat vodou. Aha, tak možná proto sem nikdo nechodí - je příliv. Pak už vidíme, že po schodech, po kterých jsme sem přišli, určitě neodejdeme. Vodu bychom měli ke kolenům a vzhledem k těm šejdrem vrstveným kluzkým skálám by to bylo trochu o pusu. Naštěstí se dá ještě vylézt po skále na samém konci pláže. Děláme si srandu, jak asi dlouho bude trvat, než se zaleje i to. Pak už radši nesrandujeme a tak tak skoro suchou nohou se vydrápeme pryč.
Na pár dní pak zajíždíme do piknikové oblasti Campa de sampedro kousek od města Elgoibar, kde bychom měli míst super zázemí, dostatek stínu i klidu na práci. Další krásné místo pro trávení lidí času v přírodě, kterých je ve Španělsku tolik. Je tu venkovní kohoutek s tekoucí a (snad) pitnou vodou, na víkend dokonce otevřou záchodky.
Když žijete v dodávce, je tohle něco jako jackpot měsíce ve sportce. Víc opravdu nepotřebujeme, už ta voda nám velmi usnadní život. Protože právě voda je často důvod, proč odněkud musíte odjet, bez vody zkrátka nelze být a žít.
Den 220 | 24. 8. 2024
Dnes opouštíme náš polokempík v horách, kde jsme byli krásně schovaní ve stínu.
Nakonec vyjedeme až odpoledne, protože se rozpraží slunce a i tady ve stínu je takové dusno, že si nechceme představit, co se děje dole ve městě na sluníčku.
Zařídíme nezbytné věci a večer zajedeme přespat na malé odpočívadlo u silnice s výhledem na oceán. Jinak se tu užít ten výhled na oceán moc nedá.
Odpočívadlo je plné a kolem lítají auta. Ale je hezké pozorovat, jak Španělé vyráží na víkend do přírody s rodinou. Vedle nás třeba v krátkém osobáku spí rodina se dvěma menšíma dětma. Myslím, že se musí tulit celou noc, aby se tam nějak poskládali. Večer ještě prší, ale to jim nevadí, otevřou si kufr, zabalí se do deky a s nohama ven si všichni společně vypráví.
Je odtud trochu vidět jedno neuvěřitelné místo, co bylo v Game of Thrones. Ty jsme taky nikdy neviděli. Ale místo je to boží, tak se tam plánujeme zítra podívat. Je to ostrov Gaztelugatxe, na kterém se nachází kostel a ke kterému vede staletý most jen s úzkým schodištěm pro pěší.
Večer zjišťujeme, že i když se za vstup nic neplatí, je potřeba se registrovat ke vstupu, aby nějak korigovali počet turistů a bezpečnost. Což zní jako docela fajn nápad vzhledem k tomu, jakej boom to místo zažívá. Bohužel se tam nesmí s pejskem, ale venku jsou ještě dost velká vedra na to, abychom ho nechali samotného v autě.
Tak se nakonec rozhodujeme, že se na poslední volný termín na zítra nepřihlásíme. Takže přichází plán B - Michal vytasí dron a zaletíme se podívat na bližší prohlídku "letecky". Nafotí krásné fotky do našeho památníčku. Místo je to zajímavé i odtud a oceán je tu krásnej taky.
Den 221 | 25. 8. 2024
Dnes jedeme navštívit sekvojový les, který je jediným sekvojovým lesem v celé Evropě. Není divu, že tu je trošku narváno. Ještě k tomu letní prázdniny a neděle, která pro Španěly znamená čas s rodinou. Mají zavřeno většinu obchodů a každá neděle je zkrátka svátkem rodiny. Alespoň co jsme měli tu čest vypozorovat.
Po cestě k lesu nevycházíme z úžasu a občas si připadáme jak v americkým filmu. Přes přechod přechází týpci se surfem v podpaždí. Po chodníku jdou další v neoprenu, asi potápěči nebo surfeři, co si půjčí surf na pláži. Ťapou bosí.
Neuvěřitelné. Na jednom místě můžete lézt po horách, sjedete k oceánu a můžete surfovat. I když je tu na nás trochu víc lidí, než jsme zvyklí, tak musíme uznat, že to není tak přeplněné. Kdybychom někdy chtěli vyrazit na dovolenou na jedno místo a mít vše po ruce, sever Španělska bude hodně připadat v úvahu. A vám ho také jen doporučujeme.
Na oběd zastavíme kousek od sekvojového lesa na piknikovém místě, pár lidí tu griluje a obědvá. Auta tu lítají jak zběsilí a myslím, že se nám o nich bude dneska i zdát. Pak si jeden karavan myslí, že na něj zákony fyziky a přírody neplatí a vyzkouší si zajet do podmáčené půdy ze včerejšího deště. Na první pohled se vše proměnilo v bahno, my jsme si tam netroufli zaparkovat s naší dodávkou a ani osobní auta tam neparkují.
Jak se po chvíli ukáže, v takovejhle chvílích je lepší bejt zbytečně vystrašenej, protože to většinou není zbytečně. Karavan hrabe, protáčí se mu kola a nehne se ani o milimetr. Zkouší dopředu, dozadu. Pak se rozhodne, že když to nejde předem, tak se nějak rozjede z kopce a vezme to přes trávu.
Nápad sice dobrej, rozjede se, ale kdo by to byl řekl, že je i tráva podmáčená. Takže začíná to samé ve tmavě modrým. Tmavě, protože z parkovacího místa jsme mu ještě nabízeli, že zkusíme sehnat lano a vytáhnout ho. Ale tady v těch bahnitejch sračkách ze všech stran fakt nemáme žádnou šanci.
Tak se seběhne celej parčík a asi 15 lidí ho pomáhá roztlačit. Po asi půl hodině snažení (ale i srandy, co si budem) se mu podaří vyjet na cestu. To si zaslouží potlesk. Po potlesku odjíždí. Po pár minutách přijede další karavan, kterej zastaví asi o metr vedle, vyjetý čáry od hrabání jsou dost viditelný.
Jak tohle dopadne, už ale nezjistíme, vyrážíme do sekvojového lesa. I když je tu lidí i večer stále dost a lesík je vlastně malinkej, můžete si ho v klidu užít. Sekvoje jsou krásné, vysoké a netradiční dámy. Les je vysázený uměle zhruba ve 40. letech 20. století. Najdete v něm asi 840 stromů.
Dnes stromy dosahují úctyhodné výšky a les byl prohlášen za přírodní památku. Kůry stromů vypadají jako mamutí kožíšek a jsou překvapivě i suché. Míša vyfotí pár krásnejch fotek a snažíme si les užít a obdivovat ho. Jen opatrně s objímáním stromů, je tu zakázané. S přívalem turistů stromy začaly trochu trpět a je potřeba na ně být opatrní.
Večer se snažíme najít místo na spaní mimo hlavní silnici, ale protože je tu fakt super silniční síť, je to skoro nereálné. Nakonec musíme stát u silnice, ale aspoň nějaké vedlejší, tak je interval hlasitých aut o dost nižší. Stejně se už ale těšíme, až zas zalezeme někam do přírody, tam je nám nejlíp.
Dny 222-225 | 26. – 29. 8. 2024
Na pár dní se zašijeme na kopec u asi nepoužívaného kostela v malé obci. Krásné výhledy, milí lidé. Jedeme si sem trochu odpočinout od lidí (i když jsou milí) a taky mít čas na práci. Když bydlíte v dodávce, tak soukromí vlastně nemáte. A najít klidné místo není vždy tak snadné, tady jsme to ale vyhráli.
Vystřídá se tu pár spacích aut, každou noc máme jiné sousedy. Potkáváme třeba Španěly, kteří odtud kousek bydlí a když jim řekneme, že zvažujeme ve Španělsku bydlet, tak nám hned dávají telefonní číslo, kdybychom potřebovali s čímkoli pomoct. Jako navštívit Španělsko a nezamilovat se do něj, je podle mě snad nereálné. Pro mě to byla láska na první pohled, která jen zesiluje.
Ve středu ráno nás probudí zatloukání hřebíků. Během rána a dopoledne tu postaví obrovský party stan, kterému se asi spíš říká hala nebo nevím. Zkusíme se ve španělštině zjistit, copak se tu bude konat a kupodivu pochopíme, že v pátek mají nějaké oslavy. Víc moje chabá španělština nedá, ale aspoň víme, že tu ještě jednu noc můžeme přespat.
Nebo si to aspoň myslíme, dokud nás v noci neprobudí obrovská bouřka. Párkrát jsme už velké bouřky někde v horách nebo na kopci zažili a vždycky je to dost na hovno pocit. Takový dunění do města nedonese. Když k tomu stojíte na kopci na nejvyšším místě a jediný vyšší jsou dva stromy, kdy jeden je zleva a druhý zprava vaší dodávky, tak se jediný rozumný zdá odjet.
Takže čekáme na blesk, abych mohla vyběhnout a sebrat nájezdy (Míša musí řídit), než udeří další blesk. Když slyším hřmění, vím, že musím pohnout, naházím ručníky, vodítko i nájezdy a naskakuji do auta.
Dolů už cesta probíhá relativně v pohodě. Najdeme první parkoviště v obci u knihovny a spíme s klidným pocitem.